Forsiden > Artikler > Fluefiske > Fluekasting i sterk vind.

Siste fra Red. Hjørnet

Facebook

Fiskersiden.no

Klikk på illustrasjonene for større utgaver.
sterkvind-1-200.jpg
Fig 1
sterkvind-2-200.jpg

Fig 2

sterkvind-3-200.jpg

Fig 3

sterkvind-4-200.jpg

Fig 4

 

Mange fluefiskere velger å bli hjemme eller å pakke sammen stanga når det blåser litt. Ganske forsteålig ettesom vinden kan by på store problemer både for erfarne og mindre erfarne fluefiskere. Men langs kysten er sterk vind ofte noe som gjør f.eks sjøørret mindre sky og bringer den nærmere land. Dette pga bølger som fungere som et skydd på overflaten og byttedyr som virvles opp og presses nær land av bølgene.

”Rapid water” gir også vannet nær land rikelig med friskt oksygen noe fisken liker godt. Så det finnes ingen grunn til å la fluestanga ligge hjemme om det blåser litt, heller tvert i mot.

Selvfølgelig er det begrensninger på hvor mye vind det er fysisk mulig å kaste i, men det finnes noen triks som gjør det lettere å kaste flue i forholdsvis hard vind på kysten. Tar nå for meg noen triks, mer eller mindre anvendt, for å takle sterk vind under fluekasting. Tar kun for meg enhånds fluekasting her.

For ordens skyld så deler jeg vindstyrkene inn i tre kategorier; moderat vind, strek vind og ekstrem vind. Dette er egendefinerte vindstyrker for å begrense kasteteknikken under, og for enklere å forklare under hvilke forhold de forskjellige teknikkene kan brukes.

1. Utnytte vinden fra siden (Fig. 1)
Det å utnytte vindretningen i forhold til kasteposisjon er vel det mest anvendte og mest naturlige å gjøre når det blåser. Dette gjør man ved rett og slett å finne steder, eller stille seg i kaste posisjon slik at man får vinden inn fra venstre når man kaster, da forutsatt at man kaster med høyre hånd. En slik kasteteknikk egner seg i moderat vind, men ikke for de to andre.
Dette vil falle en kystfluefisker ganske naturlig, for om vinden kommer fra feil side kan det være ganske farlig med tanke på å få flua i ansiktet. Av erfaring kan jeg si at det ikke er særlig deilig. Har fått en høyst ufrivillig og ganske ”femi” øredobb med fjær og det hele grunnet slik kasting før. Uansett er det et must å bruke briller som beskytter øynene under kasting i vind. Fluene kan komme opp i anstendige hastigheter når de passere deg i hodehøyde. Tenk på konsekvensene av å få en krokspiss som kommer i over 200km/t i øyet, ikke pent.

2. Backhand kasting (Fig. 2)
Om man befinner seg på en godplass som krever at man kaster framover og samtidig får vinden fra høyre, kan man bruke denne teknikken. I prinsippet så betyr denne ”backhand kastingen” at man kaster baklengs. Dvs at man snur kroppen 180°, får vinden fra riktig side, og legger ut kastet bak seg istedenfor foran som normalt. På denne måten kan man kaste uten fare for å få flua i ansiktet. Dette krever også at man må snu kasteteknikken, motsatt av den tradisjonelle overhodekast teknikken. Framkastet blir bakkastet osv.

PS! Jeg har god erfaring med å snu meg, få riktig vind, kaste normalt til jeg får ut litt lengde på snøret, og så snu kasteteknikken helt på slutten av kastet rett før jeg skyter ut sena bak meg! Denne teknikken egner seg best til moderat vind. Teknikken egner seg forøvrig også utmerket om man har det trangt bak seg med kun få muligheter for baksleng. Det er nemlig vesentlig enklere å styre fremslengen inn i de små åpningene enn det er å treffe de samme åpningene med et bakkast.

3. Horisontal kast nær overflaten (Fig. 3)
Når det blåser så kraftig at man har problemer med å få til overhodekast, kan man benytte denne teknikken. Dette kan utføres på i alle fall tre måter. 1. Man kan kaste rett på vinden. 2. Man kan kaste med viden fra siden, riktig side. 3. Man kan kaste ”horisontal backhand” når vinden kommer fra feil side. Cluet her er at man legger stanga ned, horisontalt ut fra kroppen, men ellers kaster som vanlig. Dette høres kanskje litt rart ut, men med litt trening fungerer det utmerket. Selv om fluesnøret ikke er mer en ½ meter over vannflata vil sena flyte fint uten å slå ned i vannet/bakken. En forutsetning er at man har et flatt plan både foran og bak seg når man kaster. Grunnen til at det blir letter å kaste slik er at vinden ikke er så sterk nær vannflaten som lenger oppe, og vi får mindre luftmotstand på stang og snøre!

Har illustrert dette på Fig.4, hvor lengden på pilene tilsvarer styrken på vinden.

Om man kaster rett mot vinden så egner denne teknikken seg best i opptil sterk vind. Om man får vinden fra siden, eller kaster ”horisontal backhand” så kan man kaste i ekstrem vind. Med litt øving og riktig teknikk her kaster man mer enn langt nok. Når jeg kaster slik vrir jeg stanga litt slik at snella peker ut i 45-60° og ikke rett ned! På Denne måten utnytter man ”ryggen” på stanga bedre.


4. Speykasting i medvind.

Om man skal ut å fiske i kun ekstrem vind og ingen av de andre triksene fungere, skal man prøve spey-kasting. Plasser deg slik at du får vinden bakfra, dra ut nok snøre og gjør et spey-kast eller to. Får du det til vil vinden gjøre halve jobben og fluesnøret bare blåser ut. Her er det en forutsetning at du behersker vanlig spey-kast først. Lykke til og pass på så du ikke blåser bort ;-)

Bare bra med noe vind.

Disse kasteteknikken tar utgangspunkt i fluefiske fra land, men noe av dette kan sikkert utføres fra Bellyboat eller ved fluefiske fra båt.
Mine klassifiseringer av vinden (moderat vind, sterk vind og ekstrem vind) er forholdsvis åpne og hver og en får avgjøre hva som er maks vindstyrke for dem. Uansett vil jeg tro at fåtallet klarer å kaste med flue i noe særlig kraftigere vind enn sterk kuling. Å ta med fluestang ut i storm ville være meningsløst. Jeg for min del strekker meg til sterk kuling om jeg er desperat nok!

Andre måter å gjøre fluekasting i vind letter er å bruke mindre ”fluffy” fluer og tynnere fluesnører. Dropp flytesnøret og bruk tynne intremediate eller synke snører. Disse blir også litt tyngre noe som funker bra i vind. Litt kraftigere stenger som takler vinden er også en fordel, men det holder lenge med en spenstig #7 stang. En #5 stang vil fort knele i for strek vind og fisketuren blir en fiasko!

Uansett om jeg fisker tørrflue på fjellet eller streamer i sjøen så vil alltid litt vind være bedre en null vind. Jeg synes det blir litt vemmelig å kaste når det er helt vindstille, flue kastet flyter liksom litt bedre med en liten bris!

Thight lines og skitt fiske!


blog comments powered by Disqus

Kommentarer (1)
Kva med
1 lørdag 08. august 2009 15:21
AMB
å tilte handa mot venstre slik at stangtuppen er på din venstre side? Hugser ikkje namnet på det. Grepet og handa er på den same plassen som den plar.