Forsiden > Artikler > Meite > Duppmeite i vann og rolige elver

Siste fra Red. Hjørnet

Facebook

Fiskersiden.no

De aller fleste har fisket med rød/hvit isopor dupp og ikke minst Andersduppen. Disse duppene var de eneste alternativene på markedet i mange år, og fungerte også halvveis i endel sammenhenger. Duppene har stor bæreevne, noe som tilsier at de kan bære en stor vekt, samt at de kan kastes relativt langt. På den negative siden, så er de klumpete, de er ufølsomme for forsiktige napp, og ikke minst, de skremmer fisk som er forsiktig/sky. En andersdupp er litt brutalt sagt på samme linje teknisk som en snoopy stang. Den er morsom å se på, men rent praktisk så er den som en kuriositet å regne.

Det moderne meitefisket kom til Norge på tidlig 80- tallet, og hadde med seg mange duppeditter fra Storbritania og Europa. De "nye" duppene var bla noe av det som revolusjonerte meitefiske i Norge. Duppene var følsomme, hadde gode kasteegenskaper, og de muliggjorde presentasjon av agn på en helt ny måte.
Merk også at illustrasjonene og forklaringene som følger er retningslinjer, og langt fra noen fasit på hvordan ting må være.

meiteduppill.jpg

Dupptyper
ill. 1 så vises det frem en såkalt Bodied Insert Waggler. Duppen består av en lang plast stilk, eller som i de fleste tillfeller, en stilk av en påfuglfjær (peacock). Nederst på denne er det et bæremne av balsatre. Denne dupptypen er beregnet på fiske i stille vann, og gjerne på litt lengre avstander. Vanlig bæreevne på en slik dupp er fra 2xAAA og opp til 6xSSG.
Man får også denne typen dupper som allerede har vekt koblet på nederst (loaded), og disse krever da kun mindre splitthagl, for å justere hvor høyt duppen skal stå i vannet. Duppen skal blyes ned slik at når agn og splitthaggl er plassert på sena, så kal kun den tynneste tuppen øverst være synlig over vannet evt maks 1-2 cm ned på stammen.


ill. 2 så vises det frem en såkalt Straight waggler. Denne typen er den beste allround duppen, da den fungerer godt i stille vann, men også i rolig rennende vann. Den tynne stammen gjør at evt strøm i elv ikke så lett tar tak i duppen, og man kan lettere fiske effektivt. Det finnes flere variasjoner av denne dupp-typen:

  • Straight Waggler - som trenger en viss mengde bly for å senke duppen riktig.
  • Loaded (ferdig nedblyet), trenger kun finjustering av små splitthaggl. Gir svært lange kast.
  • Insert - med ekstra tynn tupp øverst for fiske i rolig vann (ill. 3).

Dette er mao den beste allround duppen, og takler alle situasjoner svært bra. Lengden på disse duppene kan variere veldig. Lange dupper for høy bæreevne og lange distanser, og korte dupper for nærdistansefiske og små agn. Lengden kan variere mellom 10 og 50 cm.
Man får også som vist på ill. 4 og 5 en type waggler som kalles Crystal. Disse fås i samme utførelse som de andre duppene, men er av gjennomsiktig plast. Disse brukes for å begrense det visuelle ovenfor sky fisk, i svært klart vann, fiske nærme duppen e.l.

Dybdemåling
Før man begynner å fiske med dupp, så bør man alltid finne ut hvor dypt det er der man skal fiske. Dette for bedre å kunne orientere seg i vannmassene, og mer selektivt kunne velge arter man ønsker å få på kroken. Enkleste måten å finne dypet på, er å blye ned duppen så mye som skal til. Fest så et ekstra SSG haggl e.l på kroken, og kast ut til ønsket fiskeplass, til haggelet ligger på bunnen uten at duppen synker under. Så kan man justere opp eller ned de ønskede cm til man fisker på bunnen eller rett over.

Nedblying av dupper
Når det gjelder nedblying av dupper, så er det flere måter å gjøre dette riktig på.
Man kan dele nedblying i 3 hovedgrupper:

  • Nær bunnen
    Ofte når man fisker etter litt større fisk, så er man avhengig av å fiske i nærheten av bunnen.
    Man blyer dermed ned duppen på en slik måte at agnet vil falle raskt ned til rett over bunnnivå. Dette er en fin allround metode, og vil kunne fungere til seg de aller fleste arter. Mort og vederbuk spesiellt.

  • Overblyet
    Dvs at man har mer bly på sena, enn det duppen egentlig tåler. De siste hagglene som overblyer duppen plasseres samlet ca 30 cm fra kroken, liggende på bunn. Fisk som da løfter agnet vil også løfte blyene, og på den måten få duppen til å gli sakte og bestemt under. Dette er en killer metode til alle bunnspisendene fisk, men hovedsakelig brasme og suter. Å fiske 10 cm over bunn, fungerer sjelden eller aldri etter disse artene. Man kan også overblye mindre, slik at duppen "hever" seg når fisken tar agnet, såkalte "løftenapp".

  • On The Drop
    On The Drop er som navnet tilsier at agnet faller gjennom vannmassene i samme tempo, som et agn uten krok ville gjøre. Man blyer ned duppen til ønsket nivå, men plasserer alt blyet rett rundt duppens ende. Det eneste som skal få agnet til å synke, er agnet og kroken i kombinasjon. Sørv som er en utpreget stimfisk i de frie vannmassene elsker denne metoden.


Eksempler
Eksempelet under er et generellt oppsett for fiske i stille vann på en ca 2 meters dyp, også kalt nær bunnen. Duppen på ill. tåler i overkant av 3AAA, og hovedandelen av vekten plasseres rundt duppens ende for å skape en sentrert kastevekt. Bruk alltid ett enslig haggl på duppens overside, og de resterende under. Dette for å unngå at tackelet henger seg opp under kast.
De tre nederste mindre hagglene er plassert med 30-40-50 cm mellomrom for å skape en jevn og myk overgang i snøret. Avstanden mellom duppen og det første NO 6 hagglet kan godt være lenger. Det viktigste er at den nederst halvdelen er blyet som angitt.

meiteduppill1.jpg


Eksempelet under er av typen overblyet. Dette er et fint eksempel på hvordan man bør fiske med dupp på bunn etter arter som suter og brasme. La det som i forrige eksempel være 30-40-50 cm mellomrom mellom kroken og hagglene. Duppmeite er og blir en mer morsom metode enn å bunnmeite. Nappene man får med denne typen nedblying er også vanvittig flotte og sinnsykt kontrollerte. Kveldsmeite i gjersjøelva? Bruk denne metoden

 

 

 

meiteduppill2.jpg

Eksempelet under er av typen on the drop og er en killer etter sørv som svømmer i de frie vannmassene. Duppen kan med fordel være av typen crystal (gjennomsiktig) og samtidig være av den mindre typen, som bråker minst mulig. Dette er kanskje den form for duppmeite, hvor man er mest aktiv. Man kaster ut, og etter et par minutter bør man sveive inn og kaste på nytt. Dette i kombinasjon med løsforing med mais er og blir en klassiker under sørv fiske.

meiteduppill3.jpg

Duppmeite i elv med Avondupp
Avondupper eller "stick-dupper" som de ofte blir kalt er først og fremst beregnet på fiske i elver med jevn eller høy strømføring. Duppen er av utseende lik en omvendt "bodied waggler", og er laget slik for at duppen skal være stabil i vannflaten, samtidig som at stammen på duppen er tynn, og ikke blir trukket av gårde med strømmen fortere enn nødvendig. Agnet er dermed ment å gli raskere gjennom vannet enn duppen selv.
Duppen er oppkalt etter en engelsk elv (de lærde krangler om hvilken). Det de fleste dog er enige om er at duppen er i sitt ess i mindre strømfylte elver, hvor man gjerne fisker fra egen plassering på bredden og nedstrøms. Å stå med vadere midt i elva å så fiske nedstrøms er også veldig effektivt.

meiteduppill4.jpgAvon duppene kan se ut på flere forskjellige måter, hovedsaken er at de er litt smalere nederst enn øverst. Begge de avbildede duppene er fra Drennan, og er av typen crystal. Man får også duppene i malte utgaver, men jeg sverger til disse duppene da de er minst synlige i vannet. ill. 1 er en vanlig avon dupp, mens ill. 2 er en spesiell type som kalles "loafer", dvs at den har høyere bærekraft og ofte benyttes til stam fiske med større tunge agn o.l. Duppene festes som en regel med 2 eller 3 gummi-ringer. Èn øverst ved den oransje tuppen. Og en eller to nederst på stammen.

Disse duppene og ikke minst måten de fiskes på korrekt er en relativt ny ting blant norske salmonide-fiskere. Gutta som har fisket med moderne meitemetoder en stund etter karpefisk, lærte snart at disse duppene også var geniale i elvefiske etter andre arter. Harr, sik, ørret o.l er perfekte mål for denne metoden.


 

Nedblying
På lik linje med andre dupper så er det et mangfold av måter og preferanser på hvordan dette skal gjøres. Men i utgangspunktet er det to hovedmåter. Se beskrivende skisser:

Fiske
Man kaster ut duppen rett fremfor seg, og lar det hele så drive nedover med strømmen, mens man konstant har stram line mellom dupp og stangtupp. Man "mater" så ut snøre litt etter litt. Ved å holde igjen duppen et par sekunder, så vil også agnet plutselig stige fra bunnen, og dermed også trigge fisken til å ta agnet. Dette er kanskje det største fortrinnet ved slikt fiske. Når man slipper ut snøret igjen, så vil agnet dette ned mot bunnen igjen. Denne "hoppingen" gjør agnet svært attraktivt, og er en sinnsykt effektiv metode etter alle laksefisk. Saktesynkende, eller on the drop i elv, tilsier at sena må blyes ned jevnt, og med små splitthaggl. Denne metoden passer best i middels sterk strøm, eller i situasjoner der fisken opholder seg midt i vannet.

 

 

meiteduppill5.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

I de fleste tilfellene så ønsker man å fiske så nærme bunnen som overhode mulig. Hovedandelen av blyet plasseres da ca 50 cm fra kroken, mens man har et par lettere haggl 30 og 40 cm fra kroken. På denne måten får man kroken fort ned til bunnen, samtidig som at den siste halvmeteren med sene er relativt myk og fleksibel.

 

meiteduppill6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Stikkord for duppmeite generellt:

1. Finn alltid ut hvor dypt det er der du skal fiske. Bruk tiden til å finne det eksakte dypet. Den eneste måten å effektivt kunne fiske på ønsket fiskeart, er å fiske der den spiser.

2. Bruk utstyr tilpasset fisken du skal fange, og ikke minst hvordan du ønsker å presentere agnet. 0.15-0.22 er maks av hva man trenger etter hhv. sørv-suter.

3. Bly ned duppen nok! Husk at kun den øverste delen av duppen skal være over vann.

4. Fordel blyet etter 30-40-50 regelen, da får agnet en naturlig presentasjon mens det synker.

5. Ha alltid nok assorterte splitthaggel med på tur! De vanligste størrelsene i synkende rekkefølge/størrelse:

SSG - SA - AAA - AB - BB - 1 - 4 - 6 - 8


blog comments powered by Disqus