I utløpet er det også muligheter for å fiske hvis man er heldig og kommer mens det er drag i utløpet kan man oppleve et skikkelig godt fiske. Imidlertid går det an å fiske elvemunningen selv om det ikke er noe særlig drag i vannet. Her går det i intermediate med streamer eller nymfefiske ca 100 meter opp fra elvemunningen til en bro.
Tauranga Taupo er ca 5 - 12 meter bred over det hele som gjør det til en fin elv for fiske med lettere utstyr. Guider og lokale anbefaler en 6 - 7 stang, men jeg prøvde å fiske den med tunge nymfer med en firer og det virket helt fint. Det blir mye rullekasting siden eleven er ganske tett begrodd langs elvebredden. Men tilgjengjeld er det godt oppmerkede stier og inngangspartier til elven fra den. Elven fiskes best da den har noe grønn farge, men kan også gi gode fangster ved klar elv. Denne elven stiger fort og blir fort brun. Er elven brun kan man glemme å fiske den. Flere partier av elven er såpass grunne at det ikke er noe problem å krysse den flere steder.
Vi fisket elven tidlig om morningen etter at det hadde vært en del vann i den. Da vi kom var det en fin grønnfarge på den og vi kunne akkurat klare å se at fisk gikk oppover. Elven har en markant dyp renne i de nederste 500 meterene og det er der fisken står. 100 meter ovenfor broen kommer du til et fint, lett stryk. Her står det alltid fisk. Kan være noe vanskelig å fiske med nymfe og strikeindikator, men med litt kløkt går det. Ovenfor stryket er det en smal, rask dyprenne. Her er det en del store steiner som fisken gjerne står bak. Verd å prøve ut. Ovenfor her igjen er det en strekke på 300 meter ca, og denne er den beste i elven. Her stod jeg og nymfet da en regnbue på godt og vel 7 kg fant det for godt å svømme rett foran bena mine, den praktisk talt svømte over den ene skoen min før den tittet opp på meg og stakk. Bare det er verd turen til New Zealand. Vi har kroket mye stor fisk i denne elven, men det er veldig vanskelig å få de opp. Det er mye ting og tang å sette seg fast i og fisken har en tendens til å svømme rett inn i busker og trær som stikker ut i vannet. Denne elven er en storfisk elv, så er det mye vann i den, er det også mye stor fisk her. Og heldigvis er det ikke så mye fiskere heller. Morningen er desidert beste tid, helst før noen andre har vært der, og det er ikke ofte vi har møtt noen kl 06:00 om morgenen der.
Adgang til elven skjer ved "Challenge" bensinstasjonen ved elven, der kan du kjøre opp en vei som munner ut som en grus vei som går inn til venstre. Har du terrengbil kan du kjøre opp der. Hvis ikke parker ved begynnelsen av veien og spaser oppover. Kjører du litt videre kommer du til en kafé og en bensinstasjon. Der er det en dame som for øvrig også er Guide som selger fluer til en rimelig penge og kan gi tips på dagens forhold i Tauranga Taupo som hun er spesialist på.






