Forsiden > Artikler > Nyttig > Å lage trollingstem

Siste fra Red. Hjørnet

Facebook

Fiskersiden.no

 En trollingstem er en innretning som brukes ifm såkalt bottombouncing. Det finnes vel enda ingen god norsk oversettelse enda, men det måtte i såfall bli bunnspretting eller lignende. Tanken er jo også at man kan fiske et agn "sprettende" i nærheten av bunn der ofte fisken man er ute etter oppholder seg. Imidlertid er det ikke mange som fører trollingstem av sportsfiskebutikkene i Norge, så her skal det gies noen kjappe tips om hvordan man enkelt lager sine egne. En fordel med dette er at man da også kan lage de i den lengden man ønsker.

Fisket foregår fra sakte rodd eller motordrevet båt eller ved drifting med vinden dersom den er tilstrekkelig til å gi ønsket fart. Hovedlinen fra stangen går gjennom ringen i toppen av trollingstemen og gjennom en gummistopper før den igjen er festet i en svivel. I motsatt ende av svivelen er det festet en evt forfortom og så kommer fortommen med agnkrokene på hvor agnfisken er festet. Ofte er det festet en balsapinne på elle i agnfisken for å gi den oppdrift slik at den svever over bunnen. I bunnen av stemen festes søkket som tilpasses etter fart og dybde slik at man holder bunnkontakr. På denne måten fisker man agnet rett over bunn og man får avfisket et større område. Ved å innimellom øke farten sik at agnet blir dratt noe opp i vannet for så å sakke av igjen vil man kunne øke mulighetene for hugg. I hvertfall i følge de som har forsøkt metoden en del.

Et annet triks er å bruke en strikk mellom stemen og søkket. Om søkket henger litt i bunn så vil strikken strekke seg noe før den slipper og dermed gi agnfisken en mer livlig gange. Også et velbrukt triks som også er kurant å ta med seg om man fisker på "kjip bunn". Strikken vil da ryke om søkket setter seg fast slik at man ikke ryker av hele stasen.

Så til hvordan man enkelt lager sine egne. Det er ikke rare greiene man trenger. Du trenger stort sett en svivel med hurtiglås, en vanlig svivel, en liten isopordupp og et stivt plastrør og litt fiskesnøre. Alle ingrediensene er forholdsvis billige og materialkostnadene vil antakelig komme under det du må betale for ferdige produkter.  Plastrørene handler jeg hos Plastkompaniet i Professor Birkelands vei i Oslo. Dupper finner du ofte i billigkassen hos din lokale sportsbutikk.




Jeg knyter en bit fiskesnøre som er en del lengre enn røret til svivelen. og trekker svivelen ned i duppen slik at bare den øverste ringen stikker opp. Det ideelle er om snøret du bruker er litt tynnere enn det du normalt bruker som hovedsnøre på stangen. Dette fordi snøret i stemen ryker først om du skule sette fast snøret i bunn om du ikke bruker strikktrikset nevnt lengre opp.  Så trer jeg snøret gjennom røret og trekker røret inn i duppen så langt det går.



Jeg klipper så av svivelen på svivelen med hurtiglås og bruker bare hurtiglåsdelen. Til den knyter jeg den andre enden av snøret på lett strukket snøre slik at enden på sluklåsen trekkes opp i røret. Det kan hende du må klemme enden på sluklåsen litt flat.



Jeg farger så duppen sort med en stor vannfast sprittusj eller lignende. Det er det hele. Så er det bare å lage seg noen i forskjellige lengder.

 


blog comments powered by Disqus