Det er ikke alltid like lett å skille flyndrer fra hverandre. I denne artikkelen skal jeg ta for meg de beste kjennetegnene på artene sandflyndre, skrubbe, rødspette og lomre. Dette er de vanligste flyndreartene våre. Alle er fine matfisk, særlig lomre og rødspette er ettertraktet middagsmat.
SANDFLYNDRE
Dette er vår vanligste flyndreart. Sandflyndra ligger gjerne delvis nedgravd på sandbunn eller annen bløtbunn. Den liker seg både i rolige områder og områder med strøm. Den foretrekker saltvann, men tolererer brakkvann. Fra 2-150 m dyp. Sandflyndra har en maksstørrelse på ca 1.5kg og det er nylig levert krav på ny norgesrekord for sandflyndre på 1.192kg.
Det aller sikreste kjennetegnet på sandflyndre er den tydelige buen sidelinjen gjør over brystfinnen. Sandflyndren kan forveksles med rødspette og av og til skrubbe, men ingen av disse artene har denne buen over sidelinjen.
SKRUBBE
Etter sandflyndra er dette den flyndrearten du oftest vil treffe på. Skrubba blir endel større enn sandflyndra og norgesrekorden er på 2.93kg. Skubba lever på variert bunn ned til ca 100meters dyp. Den er tolerant for ferskvann og kan ofte påtreffes ganske langt opp i elver og større bekker.
Skrubbe skiller seg fra sandflyndre og rødspette på raden av benknuter langs sidelinjen og på gjellelokket. Disse kan ofte sees på fisken og når en kjenner etter med hånden er det ingen tvil dersom det er skrubbe.
RØDSPETTE
Rødspetta er vår mest ettertraktede flyndre, både pga dens størrelse og ikke minst den gode smaken. Rødspetta liker seg best på myk bunn og kan finnes fra fjæra og ned til ca 250meter. I større grad enn de andre artene liker rødspetta seg i områder med endel strøm, men den finnes også innerst i rolige fjorder. Norgesrekorden på rødspette er for tiden på 5.175kg.
Rødspetta kan ofte skilles fra de andre artene nesten utelukkende på størrelsen. Rødspetta har som navnet tilsier røde prikker, men dette er ikke et sikkert kjennetegn, da både skrubbe og sandflyndre kan ha røde prikker. Verdt å merke seg er at på rødspette fra kiloen og oppover har ofte prikkene en karakteristisk hvit kant rundt seg. Det sikreste kjennetegnet er at øyesiden er glatt, foruten de 4-7 karakteristiske benknutene fra øynene bakover på gjellelokket og til fremste del av sidelinjen.
LOMRE
Lomra er en svært velsmakende flyndre som kan være litt vrien å finne. Den liker seg både på bløt og hard bunn fra fjæra og ned til ca 250meter. Lomra bør fiskes med mindre krok og agn enn de andre flyndrene ettersom den har forholdsvis liten munn. Norgesrekorden på lomre er på 1.8kg.
Lomra er enkel å kjenne igjen på kroppsformen og det lille hodet med liten munn og tykke lepper.










