Forsiden > Test & omtale > Sharkskin Skyteline

Siste fra Red. Hjørnet

Facebook

Fiskersiden.no

Konsistensen på linen og følelsen man får med den er positiv og lovende. Man kjenner på den og den kjennes ut som kvalitet. Alt lovende så langt. Men hvor god var egentlig denne skytelinen?

 

Etter å ha brukt denne en liten stund har jeg raskt dannet en mening om denne skytelina. Først vil jeg si at når alt funker, så skyter den utrolig bra, veldig bra. Vannfilmen på linen blir betydelig begrenset og lina glir godt igjennom ringene med sin ru overflate med et zzzzzzzzzzz, rrrrr,ssss lyd. Litt slitsom i lengden, men hva gjør vel det så lenge skytelina gjør jobben sin. Men akkurat her må jeg kanskje gripe meg selv i nakkeskinnet. Lina skyter godt, det skal den ha. Men i elva opplever jeg ofte at lina klusser seg når man skyter avgårde klumpen til stor irritasjon. ”less tangling”? Ikke akkurat i mitt tilfelle. Men lar du lina ligge i en stor bukt nedstrøms får man aldri kluss, men da bremser man jo lengden på kastet, og man er like langt. Lager man bukter når man drar inn lina, får man ofte kluss desverre.

Note–Scientific Anglers

recommends wearing finger

protection if you are going

to be stripping for a long period

of time.scientific1

Dette notatet gikk jeg glipp av, men er så smertelig klar over nå. Etter kun få timer i elva begynte fingrene å blø og svi. Hva skjer tenkte jeg og tok en titt på fingrene. Jeg måpte når jeg så at mesteparten av huden på peke og langefinger var borte. Etter knappe fire timer fiske måtte jeg gi meg pågrunn av smertene. Mesteparten av fingeravtrykket på de to gjeldene fingrene var borte og jeg fikk tilslutt problemer med å holde i stangen. Etter siste turen med denne linen har den nå blitt spolt av snella igjen. For lina skreller av huden på fingrene og jeg akter ikke å fiske med fingerbeskyttelse. Når utstyret setter tidsbegrensning for fisketuren om man ikke benytter beskyttelse, er det ikke verd det. Konlusjonen er;

Har du lyst på en skyteline som skyter langt, veldig langt, men ofte klusser seg til, samtidig som den pusser huden av fingrene dine, så gå for Scientific Anglers Sharkskin.

Når det er sagt, så gleder jeg meg til å prøve fluelinene! De har fått utrolig mye skryt.

Skytelinen får du i 20 og 30pund, oransje eller mist green. Kjernen består av flettet multifilament nylon. Pris 699kr. Føres av bla Nordisk Fiskeutstyr


blog comments powered by Disqus

Kommentarer (1)
Sharkskin skyteline
1 onsdag 02. september 2009 12:27
Kriz
Er ikke enig i at denne skytelina gir mye krøll. Jeg legger tre-fire bukter nedstrøms, hvor den første bukta er størst, så mindre og mindre. Har brukt denne lina i sommer, uten en knute på tråden. Den skyter minst like bra som de glatte linene, og mender bedre enn noen annen skyteline.

Problemet er at den "spiser" fingere. Dette problemet har jeg løst med bruk av "stripping guards". Disse mereker du ikke at du har på fingerne, en på peke og en på langefinger på høyre hånd og problemet er borte.