Jump to content
Fiskersiden

Gyteklar ørret og ferdig gytt ørret


Eirik Homble Moe
 Share

Recommended Posts

Ørreten i marka gyter vel stort sett i oktober. Det kan nok variere litt med høyde over havet og vanntemperatur. 
I motsetning til laksen, er det ikke så lett å skille gyteklar mindre ørret fra gjeldfisk. Det viktigste du kan gjøre for å unngå å få gytefisk, er å holde deg godt unna bekker, elver og os i denne perioden. 
Utgytt ørret vil man stort sett kunne kjenne igjen. Den vil være tynn og vassen. Jeg har fått noen slike ørreter når jeg har harvet i november når det har vært en mild høst. 

Link to comment
Share on other sites

Som TT sier gyter ørret i marka rundt Oslo fra oktober og utover, gjerne til godt ut i desember i feks Østmarka. 

Jeg har spist ganske gyteklar ørret flere ganger (fra vann der bestanden er for stor) og kan ikke si at den smaker hverken bedre eller dårligere enn annen ørret. Utgytt fisk er derimot gjerne smaksløs og ganske uinteressant som matfisk. 

I praksis kan du ikke se forskjell på en gyteklar ørret og en gjeldfisk (gjeldfisk = fisk som står over gytingen), ved mindre bestanden generelt er underernært for da vil gytefisken være de med noe i magen. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.