Jump to content
Fiskersiden

Gjeddefortom, hvor lang?


Recommended Posts

30cm er nok normalt langt nok, men jeg ville vurdert å bruke litt lengre fortom for sikkerhets skyld, kanskje 40-50cm? spørs jo litt hvor store gjedde det er i vannet. Wire fungerer utmerket til gjedde, men det er utrolig hvor mye gjeddetenner fluorkarbon tåler. Jeg bruker 0.30 fluorkarbon som fortom når jeg fisker abbor, og det blir jo uunngåelig en del gjedder som bifangst. Det er sjelden at de kutter fortommen, selv når shad'en sitter nede i svelget. Kanskje 1 av 10 eller noe sånt. Vil jo da tro at det blir enda mindre kutting hvis man bruker tykkere fluorkarbon? Fordelen med fluorkarbon sammenliknet med wire er at det er enklere og billigere å lage fortommer, at den er mykere, og ikke synes så godt som wire.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30cm er absolutt minimum. Jeg ligger stort sett rundt 50 ved spinnfiske og 100 ved trolling. Det skal ikke mer til enn at gjedda snurrer en gang rundt seg selv så er 30 cm «brukt opp» og den kan få multifilamenten i munnen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Enig med overnevnte. Ofte kommer gjeddene med så sinnsyk fart bakfra og får i seg hele fortommen, bait og hele opplegget.

Til ismeite kjører jeg gjerne en halvmeter, da agnfiskene jeg fisker med er svære.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.